Giving Hope 111

March 2026

De onderzoeker… een marathonloper van de kennis, op weg naar hoop

In de familie Demoulin is men al vier generaties lang apotheker, van vader op zoon. Jean-Baptiste had dus perfect de familieapotheek kunnen overnemen. Maar hij koos voor een ander speelveld: dat van laboratoria, cellen en genen.

Jean-Baptiste Demoulin - Onderzoeker in moleculaire biologie - de Duve Instituut & Professor UCLouvain

“Ik heb farmacie gestudeerd. Maar al snel besefte ik dat werken in een apotheek, zoals mijn vader, grootvader en overgrootvader vóór mij, mij geen leven lang zou blijven boeien. Ik kreeg de kans om in een onderzoekslaboratorium te werken en zo ben ik, een beetje toevallig, bij het de Duve Instituut terechtgekomen voor mijn doctoraat. Van het één kwam het ander, en vandaag ben ik gespecialiseerd in de moleculaire biologie van twee ‘receptoren’: piepkleine eiwitten die zich op het oppervlak van cellen bevinden.”

Al meer dan tien jaar wijdt Jean-Baptiste Demoulin zijn onderzoek aan dezePDGF-receptoren, gecodeerd door slechts twee genen binnen de ongeveer 40.000 genen van het menselijke genoom.

“Mijn labo is gefascineerd door deze twee genen. Dat lijkt weinig… maar ze ijn gelinkt aan een reeks zeldzame ziekten die vooral jonge kinderen treffen, soms zelfs baby’s.”

Hoewel zijn team voornamelijk werkt rond kankeronderzoek, hebben ze ook verbanden met andere aandoeningen aangetoond.

“Ik denk bijvoorbeeld aan een genetische mutatie die hersenverkalkingen veroorzaakt bij een jonge patiënte uit de Verenigde Staten. Ze is zelfs vanuit Florida het labo komen bezoeken. Zulke ontmoetingen geven betekenis aan ons werk. In sommige gevallen hebben we, samen met clinici, zelfs behandelingen kunnen voorstellen die effectief bleken. Ik ben geen arts en behandel niemand. Maar bijdragen aan een oplossing is enorm motiverend.”

De wetenschappelijke zoektocht van Jean-Baptiste wordt gedreven door auwkeurigheid, nieuwsgierigheid… en de volharding van een marathonloper.

“Onderzoek lijkt op een ultra-trail. Je moet volhouden en het op lange termijn bekijken. We hebben tijd nodig. Oplossingen vind je niet in enkele maanden. Het menselijk lichaam is ongelooflijk complex. Sommige onderzoeksprojecten hebben spectaculaire resultaten opgeleverd… na veertig jaar. Soms volstaat zelfs één generatie niet om een ziekte volledig te begrijpen en behandelingen te ontwikkelen.”

In zijn laboratorium werkt Jean-Baptiste samen met een team dat voornamelijk uit vrouwen bestaat. Een omgeving die hem niet onbekend is: zijn grootmoeder had elf zussen.

Het kostte tien jaar intens werk in het laboratorium van Jean-Baptiste Demoulin om de mutaties te identificeren die verantwoordelijk zijn voor infantiele myofibromatose.

Deze zeldzame ziekte veroorzaakt bij zuigelingen de vorming van meerdere goedaardige tumoren. Op zich zijn ze niet kankerachtig, maar hun vermenigvuldiging kan dramatische gevolgen hebben wanneer ze bloedvaten blokkeren, luchtwegen afsluiten of vitale rganen samendrukken.

“We hebben de genetische oorzaak geïdentificeerd, de mechanismen begrepen en mee geholpen om een behandeling voor te stellen die bij sommige kinderen effectief lijkt.”

Zijn doel is duidelijk: dat geen enkel kind in de toekomst nog aan deze ziekte overlijdt.

Vandaag gaat het team een nog grotere uitdaging aan: agressieve pediatrische hersentumoren die met dezelfde receptoren verband houden

“Onze successen bij myofibromatose geven hoop. Misschien kunnen we gelijkaardige strategieën toepassen. Dat zou mijn droom zijn.”

En als hij zijn hele parcours opnieuw zou moeten afleggen?

“Ik zou opnieuw voor onderzoek kiezen, zonder aarzelen. Het diploma doet er minder”

Tussen familietraditie en geavanceerde moleculaire biologie heeft Jean-Baptiste Demoulin zijn weg gevonden. Een veeleisende, lange en soms onzekere weg. Maar een weg die stap voor stap de wetenschap dichter bij een heel concreet doel brengt: inderen helpen opgroeien.

Bekijk hier zijn interview

Een swing voor de wetenschap: een geslaagde uitdaging op de Ravenstein

We dachten er al lang over na en… eindelijk hebben we het gedaan !

De Ravenstein Royal Golf Club of Belgium ontvangt de competitie van het de Duve Institute

Op 27 maart stond de Ravenstein – Royal Golf Club of Belgium volledig in het teken van ons allereerste golftornooi.

En wat voor een dag! Shotgunstart om 13u spelvorm Shamble, supergemotiveerde teams en een sportieve sfeer. Op de 9 en 18 holes was de ambiance tegelijk competitief én bijzonder gezellig. Krachtige drives, beslissende putts, aanmoedigingen en veel gelach — iedereen gaf zich voor de volle 200%.

De spelers aandachtig bij de start van de competitie

Na de prijsuitreiking werd de avond verdergezet met een feestelijk diner. We blikten terug op het parcours, deelden onze mooiste slagen en maakten al plannen voor de volgende uitdagingen.

Hartelijk dank aan alle spelers en aan onze partners voor hun steun. We zijn bijzonder blij met deze eerste editie.

Dank aan onze gulle gouden sponsors

Ook dank aan onze partners van de dag

Wat als U ons zou helpen de wetenschap van morgen te bouwen

Er begint een nieuw en bijzonder boeiend hoofdstuk in de geschiedenis van het de Duve Institute.

Binnenkort verrijst er een gloednieuw gebouw dat de helft van onze teams zal huisvesten, terwijl een ander gebouw volledig wordt gerenoveerd. Dit nieuwe centrum van excellentie zal bijna 300 onderzoekers samenbrengen, gedreven door één gezamenlijke ambitie: ziekten beter begrijpen om de medische ontdekkingen van morgen mogelijk te maken.

Vandaag staan we op een beslissend keerpunt. Dankzij de steun van onze publieke en private partners is al meer dan 90% van het project gefinancierd. Er moet nog ietsmeer dan 3 miljoen euro worden verzameld. En die laatste stap willen we graag samen met u zetten, steen voor steen.

Omdat iedereen kan bijdragen aan de toekomst. Omdat elk gebaar telt. Wij nodigen u uit om Pijler van het Instituut te worden.

Om iedereen de kans te geven deel uit te maken van dit bijzondere avontuur, stellen we verschillende niveaus van engagement voor:

Alle schenkers zullen hun naam terugvinden op de toekomstige Pijlermuur de Pilaren van het Instituut, een blijvend teken van uw engagement aan onze zijde.

En omdat een project als dit iets is dat we samen beleven, organiseren we exclusieve ontmoetingen met onze onderzoekers: laboratoriumbezoeken, inspirerende gesprekken, diners en gezellige momenten. Zo ontdekt u concreet de impact van uw steun en krijgt u een unieke blik achter de schermen van het onderzoek.

Pijler worden betekent meer dan een gebouw steunen. Het betekent deel uitmaken van een collectief wetenschappelijk avontuur. Het betekent onderzoekers de ruimte, de middelen en de energie geven om gedurfde ideeën om te zetten in behandelingen, grote doorbraken en nieuwe hoop.

Bouwt u mee aan de toekomst?

https://donate.deduveinstitute.be/news111/~mijn-gift

Het Jacques Goor Fonds en de Lions van District 112D op bezoek bij het de Duve Instituut

Op dinsdag 24 februari bruisten onze laboratoria van ontmoetingen en nieuwe inzichten. We hadden het genoegen de leden van verschillende Waalse Lions Clubs te verwelkomen voor een onderdompeling in het hart van het onderzoek.

Al vele jaren ondersteunt het Jacques Goor Fonds met overtuiging de strijd tegen kanker aan het Instituut. Dankzij dit trouwe engagement kunnen onze teams nieuwe pistes verkennen, experimenteren en fundamentele ontdekkingen omzetten in concrete vooruitgang voor patiënten.

Michel Brabander (Président FJG), Benoit Van den Eynde (Directeur dDI), Muriel Dethier (Gouverneure Lions District 112D)

Op het programma: ontmoetingen met onderzoekers, gesprekken over lopende projecten en een blik achter de schermen van het dagelijkse werk in de laboratoria.

Een bijzonder moment, gekenmerkt door nieuwsgierigheid, enthousiasme en vrijgevigheid: het Jacques Goor Fonds overhandigde aan het Instituut een cheque van 50.000 euro.

Een oprechte dank aan de Lions Clubs voor hun vertrouwen en hun inzet aan onze zijde. Samen laten we het onderzoek vooruitgaan.

Liselot Dewachter ontvangt de 19de Simonartprijs

Op 4 december ontving professor Liselot Dewachter de 19de Simonartprijs. Een mooie erkenning voor haar innovatieve onderzoek in de strijd tegen antibioticaresistentie

Françoise Smets (rector UCLouvain), Liselot Dewachter, Séverine Vermeire (rector KU Leuven)

Als professor aan UCLouvain onderzoekt zij hoe bepaalde bacteriën erin slagen te overleven en resistent te worden tegen behandelingen. Haar team gebruikt geavanceerde technologie, namelijk CRISPR-Cas genoomediting, om de meest veelbelovende doelwitten te identificeren voor de ontwikkeling van nieuwe antibiotica.

Meer dan 17.000 mutaties werden geanalyseerd om de zwakke plekken van bacteriën te identificeren en de onderzoeksinspanningen te richten op doelwitten die het minst waarschijnlijk resistentie ontwikkelen.

“Gezien de toename van infecties die résistent zijn tegen antibiotica, is het dringend nodig nieuwe moleculen te ontwikkelen. Onze strategie maakt het mogelijk de inspanningen te richten op de meest veelbelovende pistes”, legt ze uit.

Een vooruitgang die veel hoop biedt voor de behandelingen van morgen.

Proficiat aan Liselot Dewachter met deze meer dan verdiende prijs!

Zaterdag 30 mei 2026 - Les Vélos de Sébastien

Fietsen, muziek, foodtrucks en een gezellige sfeer! Onze vrienden van vzw Les Avions de Sébastien nodigen u uit in Chaumont-Gistoux. Kies uw parcours (7 of 20 km, te voet of met de fiets) en geniet samen met het hele gezin van een feestelijk dorpsmoment. Een gezellige en familiale gelegenheid om het onderzoek naar zeldzame leukemieën bij kinderen te steunen.

https://lesvelosdesebastien.be/inscriptions

Zondag 31 mei 2026 - 20 km door Brussel

120 lopers en wandelaars in de kleuren van het Instituut nemen deel aan de 46ste editie van deze iconische wedstrijd. Naast hun inschrijving heeft ieder van hen zich geëngageerd om minstens 200 € in te zamelen ter ondersteuning van het onderzoek van het Instituut. Alle startnummers zijn inmiddels toegewezen… maar misschien is er nog een laatste kans voor de meest gemotiveerden.

Zondag 14 juni 2026 - BXL Tour

Zin om te fietsen langs de mooiste lanen van Brussel? Sluit u aan bij ons team tijdens de BXL Tour ! Op het programma: 40 of 32 km fietsen in een unieke sfeer, waar elke pedaalslag het biomedisch onderzoek ondersteunt. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar, met voorrang voor sponsors die zich samen met ons willen engageren om ziekten beter te begrijpen en beter te behandelen. Interesse? Neem contact met ons op om de mogelijkheden te ontdekken:

philanthropy@deduveinstitute.be

https://act.deduveinstitute.be/project/bxl-tour-2026

Zondag 23 augustus 2026 - Golfwedstrijd – Lions – La Bruyère

Samen met de Lions van Wallonië en Brussel organiseert het Jacques Goor Fonds een golfwedstrijd op Golf de La Bruyère (Sart-Dames-Avelines), waaraan u van harte wordt uitgenodigd deel te nemen.

De volledige opbrengst van deze wedstrijd gaat naar het de Duve Instituut.

Donderdag 10 september 2026 - “From roots to remedies” – Gala Evening

Neem deel aan onze elegante gala-avond en reserveer uw tafel (10 personen – €3.000 +btw indien via een onderneming) of plaatsen (€300). Het evenement vindt plaats in Dome Eventhall in Brussel.

Het organisatiecomité van het Gala: Aurélie Bertrand, Alexandra Bevernage, Melina Cervesato, Olivia de Schorlemer, Melissa Kandiyoti, Aurélie Mahieu, Juliette Siaens, Julie Waucquez.

Voor vragen : gala@deduveinstitute.be

https://donate.deduveinstitute.be/gala2026/~mijn-gift